Pielgrzymka Sanktuaria wschodniej Słowacji

Sanktuaria wschodniej Słowacji

11-12 maja 2024 roku, (sobota-niedziela)

Dzień 1 – Sobota, 11.05.2024

•         Wyjazd z Czeluśnicy o 4:00. Przejazd przez Barwinek.

•         Około 08:00 przyjazd do Koszyc. Zwiedzanie „drugiej stolicy Słowacji”. Kościół św. Elżbiety, największy gotycki kościół Słowacji: spoczywają tu męczennicy koszyccy, którzy zginęli w czasie wojny trzydziestoletniej, wśród nich św. Melchior Grodziecki ze Śląska Cieszyńskiego. Odwiedzimy również miejsce śmieci koszyckich jezuitów oraz inne zabytki starego miasta, jak Teatr Narodowy, dom kata, wieża Urbanowa.

•         Wyjazd w dalszą drogę. Ľutina – najważniejsze sanktuarium słowackiego kościoła grekokatolickiego. W 1851 roku Zuzanie Fekete objawił się tutaj św. Mikołaj, który polecił wybudowanie kościoła na cześć Najświętszej Maryi Panny, do którego ofiarował ikonę. Objawienia zostały uznane przez Stolicę Apostolską.

•         Wyjazd w dalszą drogę do sąsiedniego regionu Spisz. Żehra – kościół św. Ducha z XIII wieku z unikalnymi malowidłami z XIV i XV wieku (UNESCO).

•         Kapituła Spiska – otoczony murami gotycki kościół św. Marcina i kanonie stanowią swoiste miasto w mieście Spiskie Pogdrodzie, a dzisiaj jest to siedziba biskupa spiskiego (UNESCO).

•         Lewocza – malowniczo położone na zboczach Gór Lewockim miasto z bogatą starówką i murami miejskimi (UNESCO). Zwiedzanie kościoła św. Jakuba z największym gotyckim ołtarzem na świecie autorstwa Mistrza Pawła z Lewoczy, ucznia Wita Stwosza. W XIV-wiecznej świątyni zobaczymy więcej dzieł tego twórcy. Zobaczymy również m.in. Bramę Polską, kościół gimnazjalny, dom żupny, mury miejskie i klasztor franciszkanów.

•         Zakwaterowanie w Lewoczy lub okolicach. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 2 – Niedziela, 12.05.2024

•         Śniadanie, wykwaterowanie. W miarę możliwości rano msza święta na Górze Maryjnej.

•         Przejazd na północ Spisza do wsi Litmanowa, do sanktuarium Matki Bożej Litmanowskiej. W latach 1990-1995 dziewczynkom Ivecie Korčákovej i Katarínie Češelkovej przez miała się objawiać Matka Boża. Mimo, iż objawienia nigdy nie zostały uznane przez kościół, jest to miejsce pielgrzymek i rekolekcji. Dojście do góry Zvir wzdłuż kalwarii.

•         Po południu przejazd do Bardiowa. Zwiedzanie jednego z najpiękniejszych miast słowackich ze świetnie zachowaną starówką otoczoną murami miejskimi (UNESCO). Bazylika św. Idziego, a w niej jedenaście wyjątkowych w skali Europy gotyckich ołtarzy. Zwiedzanie jedynego na Słowacji muzeum ikon. Czas wolny.

•         Wyjazd w drogę powrotną. Przyjazd do Czeluśnicy około 20:00.

Organizator zastrzega sobie możliwość zmiany trasy wycieczki oraz  kolejność.

koszt – 550 zł + bilety wstępu (około 20 euro)

koszt obejmuje: transport, nocleg, śniadanie, obiadokolacja, ubezpieczenie NNW, usługi pilockie i przewodnickie, opłaty drogowe, parkingi.

Uwaga do zapisów:

Przy zapisie w zakrystii lub telefonicznie (88 15 18 779, ks. Czesław) trzeba podać PESEL i wpłacić zaliczkę 200 zł. Pozostała część pieniędzy będzie zbierana w maju. Zapisać można się do 18 lutego, po tym terminie jeśli będą wolne miejsca ogłoszę pielgrzymkę w sąsiednich parafiach, żeby był pełny stan.