Pielgrzymka – sanktuaria Litwy.

Sanktuaria Litwy – Parafia Czeluśnica i osoby chętne spoza Parafii.
Litwa – wycieczka/pielgrzymka objazdowa
Termin: 19-22 sierpnia 2024 r.

Zapisy w zakrystii lub pod numerem telefonu: 881518779 – ks. Czesław Matuła. Zapisy do końca czerwca. Zaliczka 500 zł. Pełna cena na dole programu.

Poniedziałek, 19.08.2024. Przez Dzukię do Wilna
• Wyjazd z Czeluśnicy o 1:30.
• Po południu przyjazd do wsi Piwoszuny (lit. Pivašiūnai). W drewnianym, klasycystycznym kościele Wniebowzięcia NMP znajduje się cudowny obraz Matki Bożej, według legendy przywieziony z Turcji. Koronowany przez św. Jana Pawła II. Msza święta w sanktuarium.
• Przejazd do Nowych Trok (lit. Trakai) w Trockim Parku Narodowym. Krótkie zwiedzanie miasta, które od wieku zamieszkiwane jest przez m.in. Karaimów i Tatarów. Zobaczymy m.in. zamek książąt litewskich na wyspie (z zewnątrz), kenesę karaimska, oraz bazylikę Nawiedzenia NMP. W tym sanktuarium znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Trockiej, który miał otrzymać sam książę Witold z Bizancjum.
• Przejazd do Wilna, około 20:00 zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

Wtorek, 20.08.2024. Wilno
• Śniadanie. Całodniowe zwiedzanie stolicy Litwy – Wilna: Jeruzalemka (lit. Jeruzalė) – dzielnica Wilna, ufundowana w XVII wieku Kalwaria Wileńska na wzgórzach nad rzeką Wilejką. Dalej pojedziemy m.in. Górę Trzech Krzyży z widokiem na miasto, obejrzymy barokowy kościół śś. Piotra i Pawła na Antokolu, cmentarz na Rossie.
• Stara część miasta: wzgórze Giedymina, bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Władysława i grób św. Kazimierza, pałac prezydencki, Sanktuarium Miłosierdzia, uniwersytet, Plac Ratuszowy, klasztor bazylianów, kościół św. Anny, Ostra Brama i inne.
• Powrót do hotelu w Wilnie, obiadokolacja i nocleg.

Środa, 21.08.2024. Sanktuaria Auksztoty i Żmudzi
• Śniadanie, wykwaterowanie.
• Przejazd do Auksztoty – największego regionu Litwy do miasta Krakinów (lit. Krekenava). Bazylika Wniebowzięcia NMP i sanktuarium Matki Bożej. Liczne łaski zostały udzielone tu modlącym się przed obrazem, przywiezionym według tradycji z Krakowa. Przed bazyliką okazała rzeźba Matki Bożej nazywana Królową Auksztoty. Msza święta w bazylice. Wejście na wieżę widokową z widokiem na dolinę Niewiaży i tereny Krakinowskiego Parku Regionalnego.
• Przejazd do wsi Jurgajcie (lit. Jurgaičiai). Góra Krzyży (lit. Kryžių kalnas) – od czasu postawienia tu pierwszej kapliczki w 1430 roku do dziś pozostawiono tu setki tysięcy krzyży. W 1993 roku św. Jan Paweł II odwiedził to miejsce i odprawił tu mszę świętą.
• Kalwaria Żmudzka – najstarsza na ziemiach litewskich i trzecia w dawnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Na kalwaryjskich dróżkach kaplice zaczęto stawiać w 1635 roku. We wnętrzu bazyliki znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem.
• Przejazd na nocleg w okolicach miasta Płungiany (lit. Plungė).

Czwartek, 22.08.2024. Kowno i Suwalszczyzna
• Śniadanie, wykwaterowanie.
• Przejazd do Kowna (lit. Kaunas). Około południa spacer po mieście, m.in. zamek, Stare Miasto, Ratusz, archikatedra, Dom Perkuna. Msza święta w jednym z kościołów. Czas na dowolne zwiedzanie.
• Przejazd do Mariampola (lit. Marijampolė). Bazylika św. Michała Archanioła – miejsce, gdzie spoczywa bł. Jurgis Matulaitis (Jerzy Matulewicz) – jedyny błogosławiony litewski w XX wieku, który m.in. na nowo ożywił zakon marianów opiekujący się bazyliką.
• Wyjazd w drogę powrotną. Przyjazd do Czeluśnicy około 1:00 w nocy z czwartku na piątek.

Organizator zastrzega sobie możliwość zmiany trasy wycieczki oraz kolejność.
Koszt: 1550zł + bilety wstępu (cena zawiera: transport, opłaty drogowe, parkingi, ubezpieczenie, opieka pilota, miejscowi przewodnicy, 3x nocleg, 3x obiadokolacja, 3x śniadania)