Księża Wolności – Ks. Adam Michalski

odc. 29 – Ks. Adam Michalski (kliknij tutaj)

Dzięki jego determinacji zaczął powstawać w 1979 roku pierwszy osiedlowy kościół w Przemyślu: na dawnym rolniczym przedmieściu miasta – Kmieciach, które propaganda nazywała osiedlem XXX-lecia PRL. Wbrew komunistycznym władzom mieszkańcy kupili parcelę i szopę, którą zaczęto rozbudowywać, za co komunistyczne władze represjonowały ks. Michalskiego. W obronie księdza, dwadzieścia osób, w tym Wit Siwiec i Stanisław Sudoł, utworzyło Przemyski Komitet Samoobrony Ludzi Wierzących.W zdezintegrowanym, zateizowanym środowisku proboszcz Michalski stworzył wokół parafii wspólnotę. Liczna grupa młodzieży skupiła się wokół Ruchu Światło-Życie. Ukształtowały się żeńskie, jak i męskie Róże Różańca Świętego. W 1987 roku rozpoczęły się spotkania Kręgów Rodzin Kościoła Domowego. Przy parafii funkcjonował Zespół Synodalny i wiele innych inicjatyw i aktywności, które trwają do dziś. Gospodarzem parafii ks. Adam Michalski był do śmierci 11. sierpnia 1995 roku.